Orebić - povijest i baština

OREBIĆ – POVIJEST I BAŠTINA

Na jugozapadnom dijelu poluotoka Pelješac nalazi se teritorijalno najveća općina koja je nekada nosila naziv Orebići te Trstenica, a danas Orebić. U nastavku vam donosimo detalje o povijesti i baštini ovog predivnog mjesta Dubrovačko – neretvanske županije.

Ova se općina proteže od masiva sv. Ilije na sjeveru do juga gdje ju opasuje pelješki, mljetski i korčulanski kanal. Današnji sastav Općine Orebić utvrđen je 1992. godine, a istoj pripadaju naselja Orebić, Viganj, Kućište, Lovište, Donja Banda, Vrućica, Podobuče, Trstenik, Pijavično, Kuna, Potomje, Trpanj, Oskorušno i Duba. Danas se stanovništvo primarno bavi turizmom kao i vinogradarstvom te maslinarstvom, ali baština ovog kraja najdublje korijenje veže uz pomorstvo koje je i oblikovalo Orebić. No, zavirimo dalju povijest kako bismo se bolje upoznali s baštinom Orebića.

TOPONIM

Vjeruje se da je sam Orebić (Orebići) naziv dobio prema prezimenu bakarske obitelji Orebić koja se naselila u Trstenici te izgradila kaštel kako bi se obranili od napada Turaka, ali i gusara. Osim navedene obitelji Orebić, važnu ulogu u razvoju Orebića imale su i obitelji Belatinić, Fiori, Bonfiol i Krža koje su svoj obol dale u vidu pomorstva i brodogradnje pri čemu su njihove brodovi postali sastavnim dijelom dubrovačke trgovačke mornarice.

OREBIĆ - POVIJEST I BAŠTINA 1
Izvor: https://www.muzej-orebic.hr/images/pomorska_zbirka.jpg

CENTAR, CRKVE, KUĆE POMORACA

FRANJEVAČKI SAMOSTAN

Kada stignete u Orebić, vjerojatno nećete zamijetiti, no najstarija jezgra ovog mjesta pravilnog je rastera i datira iz 15. stoljeća, a širi se i dobiva svoju snagu oko kaštela koji datira iz 1568. godine. U 15. stoljeću je sagrađen i franjevački samostan te zavjetna crkva Gospe od Anđela. Crkva je građena u periodu između 1479.-1486. godine u gotičko – renesansnom stilu, a posebno se ističu mramorni reljefi Majke Božje s Djetetom, raspelo, glavni oltar kao i zavjetni darovi pomoraca. Ti zavjetni darovi, danas čine muzejsku zbirku samostana, a na slikama su primarno prikazani brodovi kojima je zaštitu pružila Bogorodica. Uz samostan se nalazi i groblje na kojemu su sahranjene mnoge generacije pomoraca, a posebice se ističe mauzolej obitelji Mimbelli koji je djelo kipara Rendića. Osim samostana, vrijedno je i spomenuti samu lokaciju na kojoj se isti nalazi. Na 150 metara nadmorske visine, na brdu sv. Ilija, povrh šume čempresa, moći ćete uživati u pogledu na kanal, otočiće, Korčulu, ali i ostatak Pelješca te Mljet. Povrh samostana nalazi se i crkva Gospe od Karmena koja je izvorno u gotičkom stilu, no obnovljena je u baroknom.

OREBIĆ - POVIJEST I BAŠTINA 2
Izvor: https://visitorebic-croatia.hr/hr/kultura-i-povijest/kulturne-znamenitosti/franjevacki-samostan/

CRKVA POMOĆNICE KRŠĆANA

Izgrađena je 1884. godine zahvaljujući darovima vjernika, a predstavlja župnu crkvu. Ova župa je nasljednica one iz Podgorja koja je utemeljena 1475. godine. 1638. godine preimenuje se u župu Karmelsku s obzirom da sjedište postaje Karmen. Potom sjedište postaje crkva sv. Stjepana u Orebiću, no kako je ona bila premala, gradi se nova župna crkva koja biva posvećena Mariji Pomoćnici Kršćana.

OREBIĆ - POVIJEST I BAŠTINA 3
Izvor: https://db.hr/zupa-pomocnice-krscana-orebic/

KUĆE POMORACA

Mnogobrojne kuće/ vile orebićkih pomoraca svjedoče važnosti pomorstva i brodogradnje na ovom području. Pomorske obitelji imale su osobitu jakost tijekom 19. stoljeća, kada je 1865. godine osnovano Pelješko pomorsko društvo ( izvornog naziva Associacione Marittima di Sabioncelo – AMSD). Radilo se o dioničkom društvu koje je gradilo brodove za duge plovidbe u čijem se sastavu našlo 33 jedrenjaka namijenjenih za prekooceanske plovidbe. Kuće pomoraca građene su od 16. do 20. stoljeća, a posebice su zanimljive one u baroknom stilu s ukrašenim ulazima te raskošnim vrtovima.

OREBIĆ - POVIJEST I BAŠTINA 4
Izvor: https://hrcak.srce.hr/file/198013

POMORSKI MUZEJ

Osnovan je 1957. godine, a u njegovom se sastavu nalaze zbirka starih knjiga, točnije knjige peljeških kapetana kao što su atlasi, dnevnici, riječnici, knjige iz zemljopisa, teologije itd. Drugu zbirku čini pomorska zbirka kojoj pripadaju različiti predmeti koji su bili dijelom Pelješkog pomorskog društva. Treća zbirka je sačinjena od arheoloških predmeta kao što su novčići pronađeni na Majsanu iz doba Bizanta, ostaci posuđa pronađenih u podmorju kod Vignja, različiti elementi keramike, stakla, ukrasa za kosu itd.

OREBIĆ - POVIJEST I BAŠTINA 5
Izvor: https://www.muzej-orebic.hr/index.php/201310123/Zbirke/arheoloska-zbirka.html

ZDENCI

Duž šetnice u Orebiću nalaze se 4 izvora pitke vode koje su izgrađene 1887. godine, a željezne cijevi su bile dopremljene čak iz Liverpoola. Inače, iz Liverpoola je u to vrijeme dopremana i oprema za brodogradilište. Nacrt za ove zdence napravio je 1870. godine inžinjen Pederzoli, dok je nacrt za vodovod napravio inžinjer Festa. Na kamenu iz kojeg izvire pitka voda upisana su i imena dobročinitelja.

OREBIĆ - POVIJEST I BAŠTINA 6
Izvor: https://visitorebic-croatia.hr/hr/kultura-i-povijest/povijest-orebica/

Odlučite li svoj odmor provesti u Orebiću, osim što ćete uživati u prekrasnom krajoliku Pelješca, na svakom koraku susrest ćete se s baštinom koju je usko vezana s pomorstvom i brodogradnjom i koju su prvimarno oblikovale orebićke pomorske obitelji.

Iznajmljujete li jedinice obiteljskog smještaja u Orebiću ili na području poluotoka Pelješac, oglasite ih u svega par minuta na PrivatniSmještaj.hr. I da – najvažnije, oglašavanje je u potpunosti besplatno za iznajmljivače; ne plaćate troškove oglašavanja, kao ni proviziju i vjerujte nam – nema skrivenih troškova!