Mali pojmovnik za velike vinoljupce
Konzumiranje vina više je od konzumacije alkoholnih pića, ono je doživljaj. Zahvaljujući svojoj širokoj ponudi hrane i pića Hrvatska je zemlja velikih gurmana.
Uz brojna jela naših baka i djedova koja su puna okusa, kako oni kažu hranu „treba zaliti”. Najčešće je to njihovo vino. I tako kroz godine stvorene su tradicije proizvodnje vina koja su poznata na svjetskoj razini. Kako bi u potpunosti uživali u okusu predlažemo Vam pročitati naš mali pojmovnik za velike vinoljupce kako bi sljedeći put zadivili vaše društvo zavidnim znanjem.
Terminologija vina
Ovaj popis pojmova dati će Vam prednost pri sljedećoj degustaciji vina.
Aeracija- izlaganje vina zraku prije nego što ga se popije kako bi se otpustila aroma i okus
Dekantiranje- izlijevanje vina iz jednog spremnika u drugi, obično od vinske boce do dekantera kako bi se uklonio vinski kamenac (talog) radi boljeg okusa i arome
Enologija- znanost o vinima i vinarstvu
Sommelier- stručnjak za vino koji odabire i poslužuje vino u restoranima.
Vinske suze- stilska figura kojom se opisuju fizičke karakteristike vina kada se naginje čaša i traži bezbojni trag koji je ostao za vinom
Filtriranje- završni proces obrade vina prije punjena u boce. Filtriranje odstranjuje nečistoće iz vina. Često vina nisu filtrirana jer se filtriranjem može narušiti okus vina.
Terroir- izraz kojim se ističe dobar miris i okus grožđa od kojeg je vino proizvedeno. Takva vina su jako cijenjena.
Degustacija vina
1. prvi korak kod degustacije je vizualni
pogledajte etiketu vina kako biste vidjeli vrstu vina i koliko je vino staro. Provjerite jeste li odabrali pravu čašu za vino. Držite čašu na odgovarajući način tako što ćete držati vrat (nožicu) vinske čaše kako biste spriječili zagrijavanje čaše. Kada pogledate vino možete primijetiti razliku u boji i prozirnosti. Starija vina obično su smeđe i tamo žute nijanse koje se miješaju s osnovnom bojom. Nagibom čaše u stranu i vraćanjem u prvotnu položaj dobiti ćete dojam o količini alkohola.
2. zavrtite vino u čaši
ulijte i nježno zavrtite vino u čaši time ćete povećati količinu kisika i pojačati aromu vina čime ćete lakše osjetiti mirise. To možete izvesti u ruci, ili na površini stola.
3. pomirišite vino
da biste osjetili intenzitet mirisa i složenost vina pomirišite vino. Vino u pravilu ima tri skupine aroma: primarne, sekundarne i tercijarne. Primarne arome dolaze od grožđa kao što su voćni, bilji i cvjetni okus. Sekundarne arome dolaze od fermentacije, a tercijarne nastaju prilikom starenja i oksidacije u drvenim bačvama te su najčešće okusa oraha i vanilije.
4. uzmite gutljaj vina
nemojte odmah progutati vino nego ga okusite, potrebno je vrijeme kako bi se procijenio okus.
5. progutajte vino
prilikom kušanja vina pokušajte se fokusirati na ukus i strukturu kao što je slatkoća, količina alkohola, kiselost, razinu tanina…
Degustacija crnog vina
Degustirajte na sobnoj temperaturi ili nešto nižoj od sobne temperature. Prije degustiranja možete ga staviti u hladnjak na nekoliko minuta radi bolje okusa.
Degustacija bijelog vina
Degustacija bijelog vina najbolja je kada ih zagrijete tokom kušanja. Ne smiju dugo stajati jer utječe na okus.
Degustacija rose vina
Prije kušanja ostavite ga da miruje trideset minuta do tri sata.
Degustacija pjenušavog vina
Čuvajte ga na hladnom i suhom mjestu, a 30 minuta prije kušanja šampanjac ili pjenušavo vino stavite u hladnjak.
Klasifikacija vina
Vina klasificiramo na:
1. vina u užem smislu
– mirna vina
– pjenušava vina
– biser vina
– gazirana vina
2. specijalna vina
– desertna vina
– aromatizirana vina
– likerska vina
Prema boji vina se dijele na:
– bijela vina
– ružičasta (rose) vina
– crna/ crvena vina
Prema sadržaju šećera vina se dijele na:
– suha
– polusuha
– poluslatka
– slatka
Prema kakvoći vina se dijele na:
– stolna vina
– kvalitetna vina
– vrhunska vina
Pet karakteristika vina
1. slatkoća
odnosi se na šećer koji je ostao u vinu nakon njegovog nastanka te pomaže u povećanju niza okusa. Može dodati težinu i vinu dati bogatiju teksturu.
2. tanini
unatoč karakteristikama „suhoće” u ustima tanin daje ravnotežu vina i pomaže da vino traje dulje.
3. alkohol
alkohol u vinu jedan je od najvažnijih sastojaka vina, nastaje procesom alkoholne fermentacije djelovanjem kvaščevih gljivica. Karakteristika kvalitetnog vina omjer alkohola i kiselina u vinu koji mora biti uravnotežen.
4. kiselost
kiselost vina daje trpki i kiseli okus vina i karakterističnu oštrinu vina koji ćete osjetiti trncima na bočnim strana jezika.
5. tijelo
tijelo vina rezultat je čimbenika kao što su: sorte grožđa, razine alkohola i slatkoće. Vinsko tijelo je odlično za razlikovanje sorti kako biste pronašli svoje najdraže vino.
Nakon čitanja našeg malog pojmovnika za velike vinoljupce vjerujemo da ćete se upustiti u uživanju jedne čašice koja Vas čeka da primijenite naučeno u praksi. S čašom vina u ruci jedino ljepše od toga je pogled na vinograd.
Ako ste pronašli idealnu vinsku regiju sjetite se izreke da ne vozite dok pijete i prethodno pronađite smještaj na PrivatniSmjestaj.hr!😊🥂