GASTRONOMIJA ISTRE
Gotovo je nemoguće čitati, gledati ili slušati o Istri, a da se u nekom od konteksta ne nađu slikoviti brežuljci unutrašnjosti, bogata spomenička baština obale (i središnje Istre, naravno) kao i vrsna gastronomska ponuda Istre.
Sjetite se samo koliko ste puta pročitali članak o nagrađivanim istarskim vinima, maslinovom ulju, tartufima, pršutu…sve te delicije imate prilike za okusiti ukoliko se uputite na izlet ili odmor u Istru.
Istra je odavna poznata destinacija Talijana i Slovenaca koji ju posjećuju čak ni ne toliko kako bi uživali u spomeničkoj baštini, već kako bi sva njihova osjetila uživala u gastronomskom iskustvu. Razvojem marketinga, Istra postaje sve interesantnije odredište i Hrvatima koji su isto prepoznali slasnu kapljicu istarske malvazije, žgvacet ili pak fritule.
GASTRONOMIJA NAŠIH NONICA
Iako je teško zamisliti da je gastronomija Istre prije 60-ak godina bila izuzemno skromna i da su mnogi živjeli u neprilikama gdje je jela bilo toliko da se suzbije glad, zadnjih desetljeća gastronomija Istre se nametnula kao vrhunska, ne samo na razini Hrvatske, već i na svjetskim razinama.
Istra je kroz povijest bila pod utjecajem mnogih različitih naroda i kultura, a to je ostavilo svoj trag i na istarsku gastronomiju, a ponajviše se osjeti utjecaj Venecije i Italije generalno. Gastronomija Istre se uvelike razlikovala u unutrašnjosti i na obali. Koliko god je i u obalnom predjelu život bio težak, riba je uvijek osiguravala hranu na stolu, što veoma često nije bio slučaj u unutrašnjosti Istre. Popričate li s nonićima u Istri, rijetko od koga ćete moći čuti o blagostanju. Iako su poljoprivreda i stočarstvo najčešće bile glavne djelatnosti, pazilo se na svaki obrok. Pričajući s jednim istarskim nonićem, saznali smo da bi meso najčešće bilo samo nedjeljom, blagdanima ili posebnim prilikama, a veoma često bi se jela jela poput kuhanog kapuza (kupusa), stari kruh s mlijekom, a vodi u kojoj bi se kuhala tjestenina bi se potom dodali začini i eventualno pokoji komad kokoške (koji bi se po kuhanju izvadio i sačuvao kao obrok za sljedeći dan) te bi se to jelo kao juha. Danas prilikom posjete kakvom restoranu u Istri koji nudi tradicionalnu Istarsku hranu, vjerujemo da je većini teško zamisliti da su primjerice njoki sa šugom (umakom) bili hrana za posebne prilike.
GASTRONOMIJA ISTRE DANAS
Ono po čemu je Istra posebice poznata su ponude sezonskih jela u restoranima i konobama, kao i brojne gastronomske manifestacije gdje se u prvi plan stavljaju baš tradicionalna, stara istarska jela. Mnogima je najdraže gastronomsko iskustvo Istre tijekom proljeća i jeseni kada ugostiteljski objekti nisu prekrcani turistima i kada se doista može uživati u punoći okusa istarskih jela. Barovi, beach barovi, kafići, wine barovi, vinarije, craft pivovare, pizzerije, restorani, konobe i agroturizmi, sve su to ugostiteljski objekti u kojima će svatko od vas pronaći ponešto za sebe tijekom svog putovanja diljem Istre.
Osim što su opće poznate vinske ceste koje su i poprište mnogih manifestacija tijekom cijele godine, na području Istre postoje i putevi maslinovog ulja, sira i pršuta. Stoga, gdje god se okrenuli, imat ćete priliku uživati u autohtonim okusima. Stoga, ne dopustite si da vaša gastronomska istarska iskustva počivaju na “turističkoj hrani” poput čevapčića u lepinji ili japanskih smrznutih lignji s prženim krumpirićima kao prilogom.
TRADICIONALNA ISTARSKA JELA
Ne samo konobe i agroturizmi, već i većina restorana u svojim ponudama ima mnoštvo autohtonih istarskih jela. Ovisno o vašim preferencijama to mogu biti jela od ribe, mesa, tjestenina, variva i naravno nezaobilazne slastice.
Krenimo od variva. Najpoznatije varivo u Istre je maneštra s bobićima (grah s kukuruzom) ili pašta – fažol (grah s tjesteninom). Ako ste ljubitelji sezonske hrane, tada vam predjelo može biti fritaja (omlet) sa šparugama ili gljivama i naravno nezaobilazni istarski pršut, kravlji ili kozji sir, skuta te istarska panceta i kobasice. Rijetko tko od nas nije ljubitelj tjestenine. Stoga, posjetite li Istru, osjećat ćete se kao u raju. Njoki, fuži, pljukanci, punjeni ravioli, pasutice, rezanci, na vama je da odaberete omiljenu tjesteninu i omiljeni umak. A to vam, vjerujte nam neće biti jednostavno. Od klasičnih umaka od šalše (rajčice), preko umaka od divljih šparuga i pancete, umaka od kokoške, žgvaceta pa sve do dijamanta na tanjuru – istarskih tartufa. Iako je riba na području sjevernog Jadrana sve manje, u istarskim ugostiteljskim objektima još uvijek možete uživati u bogatoj ponudi jela na bazi ribe i morskih plodova. Tako se na vašim tanjurima mogu naći oštrige (kamenice), jakobove kapice (kapešante), rakovice na salatu, brodet, pržena plava riba ili pak orada i brancin uz koju nezaobilazno idu kuhana blitva i krumpiri poliveni maslinovim uljem (ponekad i češnjakom), škampi na buzaru, crni rižoto od sipa i mnoga druga jela. Ljubitelji jela od mesa uživat će u čripnji (peki), jelima od boškarina – tradicionalnog istarskog goveda ili pak domaćim kobasicama uz koje, neobilazno, kao prilog ide kuhani kiseli kupus.
Obrok ne bi bio zaokružen bez slastica. Tradicionalne istarske slastice su kroštule, fritule, pandišpanja, labinski slatki krafi, cukerančići, pinca, povetica ili pak neobično jelo/piće koje je kao stvoreno za hladne zimske dane – istarsku supu.
Ukoliko volite da vaše obroke upotpuni kapljica alkohola, jela uparite s nekim od tradicionalnih (i onih modernijih) istarskih pića kao što su: vino malvazija, teran, merlot, muškat, teranino, rakija biska.
Istra je predivna destinacija koja svoje tajne otkriva tijekom svih godišnjih doba. Osim predivnih pejzaža, kulturne baštine, bogate i raznolike povijesti, Istru zaista treba iskustiti i gastronomski i tada ćete spoznati što je to umami.
S obzirom da je Istra izuzetno turistički razvijena regija, smještaj nije teško za pronaći, a bogatu ponudu apartmana možete pronaći na platformi PrivatniSmještaj.hr. Također, ako iznajmljujete obiteljske smještaje u Istri, osigurajte si odlične prihode besplatnim oglašavanjem, a sve detalje možete saznati kroz posjetu našoj platformi ili pozivom na 01/4093-363 našim kolegama u call centru. I da, ako znate kakav dobar istarski recept, slobodno im prenesite.😊