
Hrvatska tradicionalna glazba: 4 dijela tradicije
Uz sve zanimljivosti koje vam krajevi prekrasne Hrvatske mogu donijeti tu su i lokana muzika, pjesme i plesovi.
Hrvatska tradicionalna glazba dio je cjelovite hrvatske ponude. Svakome tko dolazi u posjetu nekoj od regija Hrvatske bit će zadivljen svim blagodatima tog kraja. Od gastro ponude do kulture i običaja, sve to će vam ostati urezano u sjećanje i pamtit ćete to uvijek. Što se tiče lokalne muzike ona svakom kraju daje dašak posebnosti i čini taj kraj specifičnim i jedinstvenim. Po određenim lokanim plesovima ili pjesmama krajevi Hrvatske su prepoznatljivi i kada netko čuje neke od lokalnih zvuka odmah zna iz kojeg kraja Hrvatske on dolazi.
HRVATSKA TRADICIONALNA GLAZBA
PLESOVI ISTRE
Istra vrvi starim zvucima, poznatim plesovima koji potiču još iz davnina. Mnogi plesovi i pjesme su zaboravljeni, no jedan od njih posebno se istaknuo i danas je daleko najpoznatiji. Balun se ističe kao najrašireniji i najizvođeniji Istarski narodni ples. U njemu sudjeluje više plesnih parova raspoređenih u krug. Balun se pleše s muškim plesačem unutar kruga, a ženskom plesačicom van kruga.
U ovom plesu plesači se kreću suprotno od smjera kazaljke na satu dok se jedan par vrti u smjeru kazaljke na satu. Neki od zaboravljenih istarskih plesova su cotić, stajeriš i boncar, a istarski folkloraši se iznimno trude da ih se ne zaboravi u potpunosti. Dok oni njeguju opstanak tih plesova njihovim izvođenjem, najveća im je nagrada kada čuju da ljudi barem znaju za njih i prepoznaju ih baš kao i zvuke nekih narodnih instrumenata kao što su roženice, šurle, vidalice i gunci.

DALMATINSKE KLAPE
Hrvatska tradicionalna glazba ne može proći bez klapa, pjevačkih zborova iznimnih glasova koji svojim zvucima uljepšavaju dane. Ovo višeglasno pjevanje bez instrumenata zaista zvuči muzikalnije nego ijedan nastup popraćen glazbalima. Klape su jedan od glavnih simbola Dalmacije i svatko tko ih čuje ostane zadivljen i rado ih posluša još mnogo puta.
Najpoznatije klapske izvedbe su klape Intrade i Tomislava Bralića, klape Rišpet, klape Cambi i mnoge druge. Zaputeći se u Dalmatinske krajeve zasigurno ćete negdje susresti prekrasne zvuke klapa. Isto tako ne bi bilo uredu da zaboravimo poznatog Olivera Dragojevića koji je svojim pjesmama spojio mnoga srca, tugovao s njima, liječio ih i proživio svaki osjećaj s njima. Najpoznatiji je pjevač u Hrvatskoj i svaka generacija je upoznata s njegovim vječnim hitovima. Svi ga vole i uživaju u zvucima njegovih pjesama.

TRADICIONALNA SLAVONSKA GLAZBA
U Slavoniji u svako doba godine čuje se hrvatska tradicionalna glazba – i na svakoj povorci ili slavlju možete čuti prepoznatljive zvuke koji će vas točno uvijek podsjetiti na ovaj kraj. Specifičan zvuk bećarca najpoznatiji je zvuk u ovom dijelu Hrvatske. Daje dašak Slavonije gdje god da se pojavi i svakog rado podsjeća na ravnicu.
Uz bećarac i stare slavonske pjesme koje zrače posebnom energijom Slavonci rado uživaju, ponekad i zapjevaju, a uz pravu domaću rakiju zaplesati i zapjevati na bećarac uvijek je dobra ideja. Isto tako uz zvuke tamburice koja je najpoznatiji instrument nema većeg gušta nego zaplesati slavonsko kolo i zabaviti se kao nikad. Kako god ako ste u posjeti slavonskim krajevima sigurno ćete se vratiti bogatiji za koji korak ili kiticu iz pjesme.

ZAGORSKA GLAZBA
Zagorje je poznato kao dio Hrvatske gdje se uvijek dobro jede i pije, a kako svi znamo uvijek je popraćeno dobrom muzikom. Stare tradicionalne zagorske popevke ore se cijelim Zagorjem, svakom feštom, u mnogim kafićima, restoranima, a nije rijetka pojava, dok se radi na polju da se ori pjesma o Zagorju zelenom iz usta vrijednog radnika. Zagorske popevke znaju se čuti u mnogim dijelovima Hrvatske, možemo ih čuti na mnogim svadbama, feštama i diljem Zagreba i okolice, a svojim specifičnim zvukom zasigurno ćete znati o kojem dijelu Hrvatske se radi.
Hrvatska tradicionalna glazba može vas provesti kroz Lijepu Našu, a da bi iskusili tradicionalni glazbeni dio iz svakog dijela Hrvatske rezervirajte svoj smještaj na PrivatniSmjestaj.hr!